Avokádo láká investory čím dál víc. Pojďme se ohlédnout za rokem 2022. Shrnuto podtrženo: Celosvětová poptávka po investicích do avokáda nadále roste. V Evropě, USA a Austrálii se investice do avokáda zbavily svého obrazu „exotiky“ a staly se více běžnou investiční komoditou.
Na evropském trhu byly ceny vysoké nejen kvůli rostoucí poptávce, ale také kvůli zpoždění lodí způsobené krizí v dopravě v návaznosti na COVID. Ve Spojených státech spotřeba roste, ale výměra klesá. Pěstitelé v Kalifornii se potýkají s nedostatkem vody. I klimatické změny mají vliv na to, kde se daří dříve úspěšným agro-komoditám dnes.
Mezeru mezi nabídkou a poptávkou v USA vyplňuje dovoz ze sousedního Mexika. V několika producentských zemích, jako je Španělsko a Nový Zéland, se pěstitelé seřazují ve frontách. Čekací doby dosahují ve Španělsku až jednoho roku a na Novém Zélandu téměř dva roky. Různé země na amerických kontinentech se zaměřují na zvýšenou produkci, s rostoucí výměrou v Peru, větší sklizní v Mexiku a Kolumbie vyváží za vyšší částku dolarů než loni. Ke konci června 2022 získalo Peru přístup na čínský trh. Izrael a Kostarika zavedly dovozní omezení. Kostarika ze strachu ze slunečních skvrn bojkotuje řadu zemí a Izrael zakazuje všechna dovážená avokáda.
Avokádo v jižní Americe: očekává se velká sklizeň
Severoamerická země prochází přechodem mezi starou a novou sklizní. Nedostatky jsou zejména ve velkých velikostech, 48t a více. Poptávka po avokádu je vysoká, a to jak v Asii, tak v zámoří, zejména v USA, EU a Japonsku. Omezený objem a vysoká poptávka zvyšují ceny. Očekává se, že Mexiko v letošní sezóně sklidí o 25 % více avokáda než loni.
30. června 2022 čínské úřady podepsaly dohodu, která po šesti letech vyjednávání umožňuje Peru vyvážet avokádo. Kteří pěstitelé a dovozci skončí na definitivním seznamu s vývozním povolením do Číny, zatím není známo. V minulých letech již bylo v Šanghaji k dispozici několik peruánských značek avokáda.
Kromě toho se různé organizace snažily získat certifikát Global GAP pro čtyři produkční společnosti v regionu Apurimac. Tento certifikát je nutný k přímému vývozu do Evropy.
V loňském roce činil celkový objem 336 000 tun, o 16 % více než v předchozím roce, uvádí Sierra Exportadora. V několika regionech se produkce letos dále zvýší: La Libertad (+31 %), Lima (+11 %) a Ica (+14 %).
Do 26. týdne včetně byl objem exportu 18,4 milionu krabic, o rok dříve to bylo stále 17,6 milionu. Většina růstu však byla exportována na začátku sezóny, což způsobilo, že dodávky v posledních týdnech byly nižší, než je obvyklé, říká jeden britský dovozce.
Kolumbie vyváží více avokáda než kdy jindy
V prvním čtvrtletí loňského roku činil export z latinskoamerické země do Evropy 4,6 milionu dolarů. Export tak byl vyšší než loňský celkový export, který činil 4 miliony. Hlavními destinacemi byly Nizozemsko, Velká Británie, Španělsko a Francie. Hektarový výnos, 8,8 tuny, je vyšší než v zemích jako Chile a Peru.
Jihoafrická republika nemá obavy z konkurence kvůli rostoucí poptávce
V nejjižnějším cípu Afriky sezóna Hass skončila, ale avokáda se zelenou slupkou jsou stále k dispozici. Sezóna začala dobře, po které následoval menší propad. Později v sezóně se situace zlepšila. Obecně byl trh podle jihoafrického exportéra velmi dobrý. Kvalita byla velmi dobrá a počasí nebránilo výrobě. Jihoafričané se příliš neobávají konkurence s Peru: poptávka roste a mimo Evropu jsou nové trhy. Peru a Jižní Afrika jsou přímými konkurenty. Růst v Peru je rychlejší než v africké zemi a počet exportérů v Jižní Africe je omezený, což znamená, že ceny mohou být přísněji kontrolovány. Peru má naopak více exportérů, z nichž se řada mění ve velké hráče.
Avokádo v Austrálii a na Novém Zélandu
Vysoká poptávka, pěstitelé čekají na avokádové stromy. Australané údajně konzumují více avokáda na hlavu než kterákoli anglofonní země, přičemž odhady hovoří o zhruba 3 kilogramech na osobu a rok. Ať je to pravda nebo ne, avokádo je důležitým produktem Down Under. Sezóna v Austrálii se pro severní Queensland chýlí ke konci, objemy nyní přicházejí ze středního Queenslandu, jihovýchodního Queenslandu a severního Nového Jižního Walesu. Horké letní měsíce (listopad-únor) jako stvořené pro menší velikosti. Odvětví se také snaží zabránit spotřebitelům, aby ovoce štípali, aby určili zralost. „Nemají ponětí, jaké škody na ovoci tímto způsobem způsobují,“ říká mluvčí pěstitelů. Výzkum ukazuje, že průměrného spotřebitele nelze od tohoto zvyku snadno odradit, ačkoli studie ukazuje, že 58 % respondentů by si koupilo více avokáda, pokud by informace o zralosti byly lepší. Exportní trhy se nacházejí v Asii, z nichž nejvýznamnější jsou Čína, Japonsko a Thajsko.
Pěstitelé na Novém Zélandu jsou na čekací listině v průměru 18 měsíců (dvě sezóny), než mohou být stromy dodány. Ostrovy jdou na růst na globálním trhu. Cílem je vygenerovat v roce 2023 příjmy ve výši 230 milionů USD. Produkce se pohybuje kolem 7,1 milionů , z nichž 6,7–6,9 milionů jde na export, zbytek si najde cestu na domácí trh. Přes silnou pozici novozélandského dolaru se zvýšil export do USA a Asie. Pro letošní sezonu se exportéři zaměřují i na Austrálii, jeden exportér uvedl, že 80 % svých produktů chce vyvážet do země, zbývajících 20 % směřuje na jiné trhy. Sezóna trvá od září do května. 1450 pěstitelů v zemi lze nalézt v Bay of Plenty a Northland na Severním ostrově.
Avokádové investice z Izraele jsou dostupné celoročně, ale exportní sezóna je od podzimu do jara. V letních měsících není kvalita plodů dostatečně vysoká pro export. Dovoz avokáda není do země Blízkého východu povolen kvůli přísným fytosanitárním pravidlům.
Trh ve Spojených státech závisí na dodávkách z Mexika, Kalifornie a Peru. S postupujícím létem se zásoby mexických objemů snižují. Kalifornská produkce se v posledních letech snížila, zatímco poptávka vzrostla. Tuto mezeru na trhu zaplnil dovoz z Mexika. Produkce v americkém státě činí zhruba 150 000 tun, což je běžné množství pro avokádo.
Plocha v Kalifornii se snížila, částečně kvůli nedostatku vody. Ne každý pěstitel má přístup ke zdroji vody a někteří pěstitelé se potýkají s vyschlými zdroji. Cena mexického avokáda za krabici na hranici s Texasem se pohybuje mezi 36,25-38,25 $, v přístavech v Kalifornii vynášejí avokáda z Peru 27-29 $. Poptávka je na vzestupu ve všech státech, ale soustředí se hlavně kolem Texasu a západního pobřeží.
Investice do avaáda v Evropě
Evropa spotřebuje 4 až 6 milionů kilogramů avokáda týdně a v případě, že dovoz klesne pod čtyři miliony kilogramů, ceny vyletí vzhůru.
Španělsko láme avokádové rekordy
V této sezóně láme Španělsko všechny rekordy, pokud jde o ceny a objemy exportu. Pěstitelé dostávali v určitých okamžicích 3 eura za kilo, přibližně 15 eur za krabici. Důvodem bylo, že Izrael a Chile skončily dříve kvůli povětrnostním podmínkám. Problémy byly také v Maroku, což způsobilo nedostatek, což umožnilo růst ceny v dubnu a začátkem května. Tím se španělské avokádo stalo nejdražším na trhu. Pěstování se soustředí v Málaze a Granadě, ale vyvíjejí se snahy rozšířit oblast produkce do Cádizu, Valencie a Kanárských ostrovů. Pěstitelé citrusů v těchto regionech přešli na produkci avokáda. Přeprodejci se staví do fronty na nákup avokádových stromků, ale musí si rok počkat. Španělská sezóna má dva vrcholy, kolem vánočních a velikonočních svátků.
Ve Španělsku roste poptávka po místních avokádech. Pro ilustraci: největší maloobchodní prodejce v zemi, Mercadona, zdvojnásobil množství nakupovaných místních avokád na 3000.
Dobré ceny avokáda na britském trhu
Ceny ve Velké Británii raketově rostou. Avokáda se zelenou slupkou dávají více než normálně a ceny Hass se po krátkém poklesu také zvyšují. „Ke konci sezóny je normální, že ceny rostou, protože ovoce se stává vzácnějším,“ říká britský dovozce. „Ale stále jsme na začátku peruánské sezóny, takže oživení cen přichází o čtyři až pět týdnů dříve, než se očekávalo.“
Nizozemsko se zotavuje po „dramatickém měsíci“ avokáda
„Po dramatickém měsíci červnu se situace opět zlepšuje,“ shrnul situaci holandský importér. Staré zásoby byly vyčištěny, poptávka v Peru z místního trhu je vysoká a dostupný objem není v souladu s poptávkou. Dovozce tak očekává, že ceny by mohly dosáhnout nového rekordu. Vyhlídky na trhu jsou tedy dobré. 7. července připlouvá do přístavu zpožděná loď s avokádem, přičemž téměř všechna avokáda na palubě jsou již prodána.
Belgický trh s avokádem „se vyčerpal“
V letních měsících je poptávka vysoká. Belgie většinou dováží z Peru a Jižní Afriky, ale jeden dovozce říká, že avokáda se přivážejí také z Keni. Nedostatek zelené kůže také zvyšuje poptávku po Hass. Trh byl „vyprázdněn“ a loď z Jižní Afriky byla zpožděna, což způsobilo, že trh vyschl. S nedostatkem se některé dozrávací společnosti snaží proces urychlit, což je ošemetná záležitost, protože řízení procesu je obtížné.
Německá poptávka po avokádu rychle roste
Stejně jako ve zbytku Evropy poptávka rychle roste. Jeden německý dovozce hovoří o „úzkém hrdle“ a popisuje vzestupnou spirálu s neustále rostoucí poptávkou, která zvyšuje cenu. Německý spotřebitel volí odrůdu Hass, čímž snižuje poptávku po zelené kůži. „Poptávka je všude v Evropě vysoká,“ říká jeden dovozce. „Situace v jiných evropských zemích je podobná.“ Pro nejbližší týdny počítá s vysokými cenami.
Je to otázka čekání a sledování, kdy cena překročí hranici, která způsobí pokles poptávky. Celkový dovoz avokáda vzrostl z téměř 28 000 tun v roce 2010 na téměř 35 000 tun v roce 2014.
Chcete se dozvědět jak profitovat z pěstování avokáda?
Jednak si přečtěte něco o této plodině (Avokádo je obrovská investiční příležitost – cena narostla již o 130%) a koukněte i na investiční program do pšstování avokáda se zhodnocením 18.78%p.a. Rádi vám zodpovíme případné dotazy.