dlouhodoba investice.cz

Poptávka po nejvoňavějším ovoci na světě vzrostla o 400 % díky čínskému „šílenství“.

#Durian, #Poptávka, #Čína, #HSBC

Shrnutí:

  • podle banky HSBC vzrostla celosvětová poptávka po durianech meziročně o 400 %, k čemuž přispěla především „mánie“ po tomto ovoci v Číně.
  • Za poslední dva roky Čína dovezla duriany v hodnotě 6 miliard USD, což představuje 91 % celosvětové poptávky, uvedla banka.
  • Samotné Thajsko se na celkovém vývozu durianů v ASEAN, bloku deseti zemí jihovýchodní Asie, podílí 99 %.

Na trhu se prodává celá řada durianů, nejdražší variantou je právě „Musang King Durian“ (malajská odrůda durianu v češtině známá jako Durian Cibetkový), do které mohou naši klienti investovat.

Někteří říkají, že je lepkavě sladká, jiní, že voní jako ponožky. Ať už ho milujete, nebo nenávidíte, chuť na duriany roste – zejména v Číně.

Podle banky HSBC, která uvedla, že celosvětová poptávka po polárním ovoci vzrostla meziročně o 400 %, je do značné míry podpořena „šílenstvím“ po tomto ovoci v Číně.

„V rozporu s celosvětovými trendy poptávka po durianu meziročně prudce roste o 400 %, a to výhradně díky mánii v Číně,“ uvádí se ve zprávě, kterou banka zveřejnila v pondělí.

Za poslední dva roky Čína dovezla duriany v hodnotě 6 miliard dolarů, což představuje 91 % celosvětové poptávky, uvedl ve zprávě ekonom HSBC pro ASEAN Aris Dacanay.

„Boom“ durianu se z velké části soustřeďuje v Číně, kde jej spotřebitelé nevnímají jen jako ovoce, ale také jako dárek, který se honosí bohatstvím obdarovaného.

Kromě toho se v Číně stalo běžnějším, že duriany jsou součástí obvyklých darů přátelům a příbuzným při zásnubách.

Zatímco boom poptávky po durianech v Číně začal již v roce 2017, podle údajů banky HSBC se nárůst poptávky zrychlil až od konce roku 2022.

„Král ovoce“ se v Číně prodává za více než 10 dolarů za kilogram, zatímco v zemích jihovýchodní Asie se průměrně pohybuje kolem 6 dolarů za kilogram.

A hlavní dodavatel tohoto prudkého nárůstu poptávky leží v zemích ASEAN, na které v roce 2022 připadalo 90 % světového vývozu durianu.

Samotné Thajsko tvoří 99 % celkového vývozu durianu v bloku deseti zemí jihovýchodní Asie, který tvoří Brunej, Kambodža, Indonésie, Laos, Malajsie, Myanmar, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam.

Bude durian nová guma? Možná se jednou stane světovou tradicí dát své [potenciální] tchyni durian. Pouze čas ukáže.

~Aris Dacanay, ASEAN ECONOMIST, HSBC

„Bude durian nová guma? Možná se jednou stane světovou tradicí dát své [potenciální] tchyni durian. Jen čas ukáže,“ řekl Dacanay.

Nárůst poptávky po durianu přináší příležitosti i pro zbytek jihovýchodní Asie, nejen pro Thajsko, řekl ekonom.

„Trh v Číně je tak velký, že existuje spousta prostoru pro ostatní země ASEAN, aby do něj vstoupily a soutěžily – druh durianu,“ napsal Dacanay.

Dohoda o volném obchodu regionálního komplexního hospodářského partnerství, která kromě Číny, Jižní Koreje, Japonska, Austrálie a Nového Zélandu zahrnuje blok ASEAN, umožňuje účastníkům volnější a rovný přístup na čínský trh, uvádí zpráva.

„Okno příležitosti je tu… trh s durianem se stále zvětšuje, protože ostatní ekonomiky v ASEAN se dychtivě vrhají do soutěže s thajskou dominancí nad králem ovoce,“ řekl Dacanay.

Zdroj: https://www.cnbc.com/2023/09/13/durian-demand-has-soared-400percent-fueled-by-chinas-craze-for-the-fruit.html

error: Obsah je chráněn před kopírováním!!